Po pierwsze delikatność
Światowa Organizacja Zdrowia odradza używania silnych detergentów piorących o mocnym zapachu do prania ubrań dziecięcych do trzeciego roku życia.
Najnowsze badania pokazują jednak, że chemia może być szkodliwa dla wszystkich. Na dłuższą metę stosowanie silnej chemii może przyczyniać się do alergii, egzem, a nawet chorób płuc i oczu.
Warto więc poczytać więcej na ten temat, a później wymienić chemię na piorące środki ekologiczne. Są one stworzone na bazie naturalnych surowców, jak na przykład orzechy piorące, sód czy boraks.
Wydawać się może, że proszek bez silnego detergentu nie będzie w stanie doczyścić zabrudzeń generowanych przez dzieci.
Nic bardziej mylnego! Wystarczy zapoznać się ze sposobami wywabiania plam, których używały nasze mamy i babcie. Pomimo braku dostępu do silnych środków piorących były one w stanie doczyścić nasze ubranka. Najczęściej używały takich środków jak:
- sok z cytryny
- ocet
- boraks
- soda oczyszczona.
Przepisy na tworzenie chemii do ekologicznego wywabiania plam można bez problemu znaleźć na forach internetowych lub w mediach społecznościowych. Często okazuje się też, że pranie w ekologicznych środkach pozwala zaoszczędzić sporą sumę.
Po drugie dystans i kreatywność
Każde dziecko się brudzi i stawianie sobie wymagania, że wszystkie ubrania muszą być zawsze nieskazitelne, jest nierealne do spełnienia. Może lepiej podejść do sprawy z dystansem? W końcu nie jest najważniejsza prezencja, a to, czy dziecko dobrze się bawi, jest zdrowe i szczęśliwe. Pozwólmy więc mu i sobie na odrobinę luzu: uśmiechnijmy się na widok plamy, a potem ucieszmy, że nasze dziecko miało cudowny dzień.
Sposobem na nieschodzącą plamę może być też kreatywność. Czasem na brudne miejsce wystarczy przyszyć kolorową łatkę. Ubranko uratowane, a dziecko uszczęśliwione kolorowym dodatkiem!
Po trzecie mądre zakupy
Biała koszula dla dziecka, której nie da się już wyprać, może być stratą nawet ponad stu złotych. Aby uniknąć tak wielkiego wydatku po raz drugi, warto zastanowić się nad kupnem tańszego produktu tak, aby można go było bez żalu wymienić na nowy.
Oczywiście powinno się unikać kupowania najtańszych rzeczy, gdyż mogą one być wykonane ze złej jakości materiałów, nienaturalnych tkanin i barwione chemicznymi, szkodliwymi barwnikami.
Aby uniknąć jednocześnie dużego wydatku na nowe ubranie, które może łatwo ulec zabrudzeniu, można kupić dziecku używane ubranko, które będzie dobrej jakości i nie kosztuje zbyt wiele. Można też uzyskać je od znajomych i rodziny, których dzieci już wyrosły z ubranek, a są one najczęściej w idealnym stanie.