Cekiny są modne przez cały rok, a okres karnawału to prawdziwy cekinowy zawrót głowy. Masz sukienkę z cekinami ? Jak dbać o cekinowe aplikacje na ubrankach dziecięcych ? Jak prać ubrania z cekinami ? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.
Cekiny na ubraniach łatwo uszkodzić podczas prania lub prasowania. Dlatego w szczególności musimy na nie uważać podczas wykonywania tych czynności. Zwłaszcza gdy cekiny są mocowane do tkaniny za pomocą kleju.
Musimy zwrócić uwagę także na politurę powlekającą. Może ona zetrzec się z cekinów w trakcie prania nieodpowiednim proszkiem lub w zbyt gorącej. Jak zatem dbać o aplikację wykonaną z cekinów, by długo wyglądała jak nowa? O tym poniżej.
Chyba każda dziewczynka ma sukienke lub bluzeczkę z kolorowymi aplikacjami. Tkaniny bywają bawełniane i satynowe. Trezba je czasem wyprać i czasem wyprasować. Zadbanie o dziecięce ubranka ozdobione cekinami jest wbrew pozorom bardzo łatwe. Nie wymaga to bowiem zbytniego wysiłku.
Możesz wrzucić ubranka do pralki i nastawić na szybki 15-minutowy program w temperaturze 30oC. Ważne jest, tylko by ubranka były wywrócone na lewą stronę. Dzięki temu błyszcząca politura zachowa się na powierzchni cekinów bez zmatowienia.
Odzież c cekinami należy prać w proszkach i płynach, przeznaczonych do prania bielizny niemowlęcej. Zawierają one bowiem łagodne substancje, bezpieczne dla skóry dziecka i garderoby.
Dzięki temu ubranka po wypraniu są miękkie, delikatne i niealergizujące. Ma to również ogromny wpływ na zachowanie ozdób cekinowych w idealnym stanie. Łagodne środki piorące zadbają o kolor i tkaniny z cekinowymi aplikacjami.
Zdarza się niekiedy, że pod wpływem ocierania się bluzki z cekinami o ściankę bębna, cekiny się odrywają. Najszybciej odpadnięciu mogą ulec cekiny mocowane klejem. Przyszywane natomiast rozlecą się, gdy puszczą im nici. Błyszczące kółko może się również złamać. Dlatego najbezpieczniej jest prać ubrania z cekinowymi aplikacjami w pralce, wkładając je do poszewki. Piorąc ręcznie trzeba uważać by nie pocierać tkaniny o aplikację i nie wygniatać jej zbyt mocno.
Jeżeli pierzemy odzież z ozdobami z cekinów ręcznie, wówczas zapobiegniemy zbytniemu wygnieceniu tkaniny lub dzianiny. Warto po praniu i wypłukaniu w płynie zmiękczającym rozwiesić ubranka. Wcześniej tkaninę lekko wycisnąć .
Po wysuszeniu ubranka wywrócone na lewą stronę prasujemy żelazkiem nastawionym na najniższą temperaturę.
Można też użyć bawełnianej tkaniny do prasowania, którą kładziemy na ubraniu i dopiero wówczas przeciągamy żelazkiem po odzieży.
Do prasowania warto wybierać program żelazka „na sucho”. Dodawanie gorącej pary raczej jest niewskazane. Chyba że producent odzieży zaznaczył na wszywce inaczej. Warto sprawdzać na metce, jakie są zalecenia prania i prasowania. Wówczas unikniemy niemiłych niespodzianek.
Jeżeli aplikacja z cekinami jest zwarta, wówczas omijamy ją i w ogóle tej części ubrania nie prasujemy. Taki wariant daje 100% pewności, że cekiny zachowają swój pierwotny wygląd.
Cekinami ozdabiamy garderobę dziecięcą za pomocą kleju lub nici. Małe dzieci, które mają nawyk wkładania do buzi wszystkiego, co jest pod ręką, kategorycznie nie powinny mieć żadnych ciuszków ozdobionych cekinami. Nawet jeżeli przyszyjemy cekiny mocnymi grubymi nićmi, to nigdy nie mamy pewności, czy aby się nie poluzują i nie znajdą się w buzi maluszka.
Gdy już wiesz jak dbać o cekinowe aplikacje na ubrankach, zdecyduj się na ich zakup gdy dziecko jest większe. Gdy jest świadome, że nie wolno niczego takiego brać do buzi. Najlepiej, gdy jest już dojrzałym, świadomym przedszkolakiem w wieku od 5 lat. Młodszym dzieciom, jeżeli chcemy ozdobić bluzkę, czy spodenki czymś kolorowym, użyjmy sznureczków, muliny, kordonka lub nici. To najbezpieczniejsza aplikacja dla malucha..