Stare powiedzenie mówi „Jak cię widzą, tak cię piszą”. Tyczy się to nie tylko osobowości, którą da się zauważyć przy pierwszym spotkaniu, ale również ogólnego wyglądu.
Ludzie spotykają się przy różnych okazjach i każdy na ogół stara się dopasować swój look do charakteru sytuacji, w jakiej owe kontakty mają miejsce. Istnieją ogólne zasady, którymi należy się kierować w takich przypadkach.
Przestrzeganie ich wiele mówi i naszym obyciu, wyczuciu i szacunku dla drugiego człowieka. Świadczy to też o naszej klasie. Przestrzeganie zasad właściwego doboru ubrań do okoliczności tyczy się zarówno dorosłych jak i dzieci.
Im wcześniej zaznajomimy dziecko z podstawowymi zasadami tym lepiej i łatwiej będzie w zakupie ubrań dziecięcych na specjalne okazje.
W życiu każdego człowieka jest sporo przypadków, gdzie zachodzi obowiązek uczestnictwa w uroczystych spotkaniach. Najczęściej są to święta rodzinne, wesela, pogrzeby czy też inne okazje, jak np. wyjście do teatru czy filharmonii.
Należy wtedy ubiorem zaakcentować ważność i doniosłość chwili. Dlaczego tak ważne są zasady dotyczące ubioru uczestników takich spotkań?
Tradycją na pogrzebach jest stonowany, ciemny i skromny, ale odświętny ubiór. Nikomu taktownemu nie przyjdzie na myśl, żeby przy takiej okazji ubrać się jak na zabawę. Nikt też nie pokaże się w stroju domowym. Zasady dotyczą również kolorów, chociaż te zwykle zależą od tradycji miejscowych.
W takich szczególnych przypadkach niezastosowanie się do tradycyjnych zasad może oznaczać brak szacunku, a nawet lekceważenie osoby zmarłego, jego rodziny, a także pozostałych uczestników uroczystości.
Chwile radosne również wymagają odpowiedniej oprawy. Ubiory na śluby i wesela to mnóstwo zasad dotyczących charakteru i kolorów. Lokalne społeczności preferują również akcenty ludowe.
Ogólną jednak zasadą jest odświętność i wesołe akcenty. W taki to sposób hołdujemy tradycji i akcentujemy wspólnotę z pozostałymi uczestnikami święta.
Wyłamanie się z tej tradycji, może co prawda świadczyć o ekscentryczności, ale jednocześnie może skutkować posądzeniem o brak dobrego wychowania i o chęć wyłamania się ze wspólnoty.
Podniosłe wydarzenia kulturalne również wymagają odpowiedniej oprawy własnej. Może już mało kto w dzisiejszych czasach chodzi do teatru w smokingu, jednak w dobrym guście jest zaakcentować podniosłość chwili i zostawić wytarte dżinsy i rozciągnięty sweter na inne, odpowiedniejsze okazje.
Sposób ubierania się do pracy zależy od jej charakteru. W niektórych miejscach panuje dowolność, w innych wymagany jest uniform, a jeszcze w innych panują sztywno określone zasady. Do tych ostatnich należą na pewno korporacje, banki i urzędy państwowe.
To właśnie tam ubiór pracownika ma świadczyć o powadze, kompetencjach a przede wszystkim o szacunku dla klienta czy petenta.
Całe szczęście, że bezwzględność zasad nie oznacza niewygody. W dobie nowoczesnych i przewiewnych tkanin, projektanci odzieży do biura, stawiają na komfort noszenia. W końcu niejednemu pracownikowi zdarza się nosić garnitur kilkanaście godzin dziennie.
Niektóre profesje nie wymagają przestrzegania tak sztywnych zasad w ubiorze. Jednak dobrze dopasować charakter ubrania do rodzaju czynności, które w danej pracy się wykonuje.
Warto wtedy postawić na wygodę, jednak nie w czysto dresowym wydaniu. Stroje sportowe najlepiej nosić na siłownie i spotkania przy grilu, chyba że nasza profesja związana jest ze sportem lub turystyką.