Każdy rodzic pragnie dla swojego dziecka wszystkiego co najlepsze. Czasami musi pójść na kompromis pomiędzy wolą a możliwościami, ale zawsze powinien to być kompromis świadomy.
Dokładnie ten sam mechanizm dotyczy zakupów odzieżowych dla małego i większego dziecka. Jakość wykonania oraz skład surowcowy materiału ubranek dla dzieci ma ogromne znaczenie, zarówno dla komfortu jak i dla zdrowia.
Jak sprawdzić jakość ubrań dla dziecka?
Pierwszym i najważniejszym kryterium oceny jakości ubrań dla dzieci, ale też dla dorosłych, jest skład materiału, z jakiego wykonano ubranie.
Od wielu lat, w prawodawstwie europejskim oraz polskim, istnieje obowiązek umieszczenia przy każdym elemencie odzieży damskiej, męskiej i dziecięcej szczegółowego składu wykorzystywanej tkaniny. Od tego przepisu nie ma wyjątku, dlatego kupując ubranie dla dziecka zawsze warto zacząć od metki wszytej w wewnętrznej części odzieży.
Na metce znajduje się skład procentowy materiału. Posiadana wiedza umożliwia nam optymalny wybór. W przypadku ubrań dla małych dzieci zaleca się, by te ubranka, które znajdują się najbliżej skóry dziecka, miały jak najwięcej naturalnych włókien, a najlepiej 100%.
W miarę kolejnych warstw ubrania, skład może się zmieniać i mogą dochodzić w nim kolejne włókna sztuczne, które posiadają z kolei właściwości wzmacniające tkaninę i przedłużające jej żywotność.
Drugim ważnym kryterium oceny jest jakość wykonania.
Przyjrzyjmy się całości. Prawa strona odzieży nie powinna mieć oznak mechacenia się, co często jest zauważalne już przy nowych ubraniach.
Ogromnie dużo informacji o jakości ubrania przekazuje nam lewa strona odzieży. Warto zwrócić uwagę na jakość szwów, ich prostą ścieżkę a przede wszystkim na zapas, który nie zawsze jest obecny.
Jeżeli tkanina, z jakiej uszyto ubranie, jest rozciągliwa, a jej szwy posiadają dwu lub trzy milimetrowy zapas, istnieje duże prawdopodobieństwo, że szew w pewnym momencie zostanie przerwany. Szwy powinny być również dobrze zakończone aby w trakcie użytkowania i prania nie rozpruły się na końcach.
Ubrania z dzianin powinny dodatkowo posiadać szew elastyczny i uciągający się razem z dzianiną. Ubrania dzianinowe dla dzieci powinny „pracować” razem z nimi, nie mogą krępować ruchów, mają pomagać mu poznawać świat, sięgać dalej i wyżej.
Całość wykończenia ubrania powinno być solidna, zgodnie ze sztuką krawiecką i nie stanowić dyskomfortu podczas użytkowania.
Porządnie wykonane ubrania wierzchnie, płaszcze i marynarki posiadają podszewkę. Niektóre sukienki, w zależności od rodzaju tkaniny, również posiadają podszewkę. Co stanowi duży komfort w użytkowaniu.
Kraj pochodzenia jako trzecie kryterium oceny jakości ubrania.
Większość z nas zdaje sobie sprawę, że ubrania dziecięce produkowane są przede wszystkim w Chinach, Tajlandii czy Indiach. Nawet wtedy, gdy firmują je wielkie i globalne sieci odzieżowe.
Dlatego tym bardziej powinno się doceniać produkcję rodzimego rynku w tym obszarze.
Dlaczego? Ponieważ możliwość zweryfikowania każdego szczegółu opisu ubrania jest dużo łatwiejsza i bardziej prawdopodobna. Trzeba bowiem pamiętać, że nie tylko skład tkaniny ma znaczenie, równie istotne jest pochodzenie i skład barwników wykorzystywanych do farbowania odzieży.
A weryfikacja tego aspektu jest znacznie trudniejsza, dlatego tak ogromne znaczenie ma zaufanie do producenta. Obecnie polskie firmy wręcz prześcigają się w jakości i różnorodności ubrań dla dzieci.
Weryfikacja ubrań dla dzieci dotykiem
Najstarszym i najpopularniejszym sposobem weryfikacji jakości ubrań jest sprawdzenie tkaniny dotykiem. Jeżeli jest ona miła i przyjemna w dotyku, świadczy to o takim składzie tkaniny, który nasza skóra jest w stanie natychmiast zaakceptować.
Tkanina miękka, mięsista, pozostająca na dłoni, a nie zsuwająca się z niej natychmiast, może świadczyć na korzyść ubrania i dobrej jakości materiału.