Po czym poznać, że ubrania dla dzieci mają wysoką jakość?

03-08-2022
 

Każdy rodzic pragnie dla swojego dziecka wszystkiego co najlepsze. Czasami musi pójść na kompromis pomiędzy wolą a możliwościami, ale zawsze powinien to być kompromis świadomy.

Dokładnie ten sam mechanizm dotyczy zakupów odzieżowych dla małego i większego dziecka. Jakość wykonania oraz skład surowcowy materiału ubranek dla dzieci ma ogromne znaczenie, zarówno dla komfortu jak i dla zdrowia.

 

Jak sprawdzić jakość ubrań dla dziecka?

Pierwszym i najważniejszym kryterium oceny jakości ubrań dla dzieci, ale też dla dorosłych, jest skład materiału, z jakiego wykonano ubranie.

Od wielu lat, w prawodawstwie europejskim oraz polskim, istnieje obowiązek umieszczenia przy każdym elemencie odzieży damskiej, męskiej i dziecięcej szczegółowego składu wykorzystywanej tkaniny. Od tego przepisu nie ma wyjątku, dlatego kupując ubranie dla dziecka zawsze warto zacząć od metki wszytej w wewnętrznej części odzieży.

Na metce znajduje się skład procentowy materiału. Posiadana wiedza umożliwia nam optymalny wybór. W przypadku ubrań dla małych dzieci zaleca się, by te ubranka, które znajdują się najbliżej skóry dziecka, miały jak najwięcej naturalnych włókien, a najlepiej 100%.

W miarę kolejnych warstw ubrania, skład może się zmieniać i mogą dochodzić w nim kolejne włókna sztuczne, które posiadają z kolei właściwości wzmacniające tkaninę i przedłużające jej żywotność.

 

Drugim ważnym kryterium oceny jest jakość wykonania.

 

Przyjrzyjmy się całości. Prawa strona odzieży nie powinna mieć oznak mechacenia się, co często jest zauważalne już przy nowych ubraniach.

Ogromnie dużo informacji o jakości ubrania przekazuje nam lewa strona odzieży. Warto zwrócić uwagę na jakość szwów, ich prostą ścieżkę a przede wszystkim na zapas, który nie zawsze jest obecny.

Jeżeli tkanina, z jakiej uszyto ubranie, jest rozciągliwa, a jej szwy posiadają dwu lub trzy milimetrowy zapas, istnieje duże prawdopodobieństwo, że szew w pewnym momencie zostanie przerwany.  Szwy  powinny być również dobrze zakończone aby  w trakcie użytkowania i prania nie rozpruły się na końcach.

Ubrania z dzianin powinny dodatkowo posiadać szew elastyczny i uciągający się razem z dzianiną. Ubrania dzianinowe dla dzieci powinny „pracować” razem z nimi, nie mogą krępować ruchów, mają pomagać mu poznawać świat, sięgać dalej i wyżej.

Całość wykończenia ubrania powinno być solidna, zgodnie ze sztuką krawiecką i nie stanowić dyskomfortu podczas użytkowania.

Porządnie wykonane ubrania wierzchnie, płaszcze i marynarki  posiadają podszewkę. Niektóre sukienki, w zależności od rodzaju tkaniny, również posiadają podszewkę. Co stanowi duży komfort w użytkowaniu. 

 

Kraj pochodzenia jako trzecie kryterium oceny jakości ubrania.

 

Większość z nas zdaje sobie sprawę, że ubrania dziecięce produkowane są przede wszystkim w Chinach, Tajlandii czy Indiach. Nawet wtedy, gdy firmują je wielkie i globalne sieci odzieżowe.

Dlatego tym bardziej powinno się doceniać produkcję rodzimego rynku w tym obszarze.

Dlaczego? Ponieważ możliwość zweryfikowania każdego szczegółu opisu ubrania jest dużo łatwiejsza i bardziej prawdopodobna. Trzeba bowiem pamiętać, że nie tylko skład tkaniny ma znaczenie, równie istotne jest pochodzenie i skład barwników wykorzystywanych do farbowania odzieży.

A weryfikacja tego aspektu jest znacznie trudniejsza, dlatego tak ogromne znaczenie ma zaufanie do producenta. Obecnie polskie firmy wręcz prześcigają się w jakości i różnorodności  ubrań dla dzieci.

 

Weryfikacja ubrań dla dzieci dotykiem

Najstarszym i najpopularniejszym sposobem weryfikacji jakości ubrań jest sprawdzenie tkaniny dotykiem. Jeżeli jest ona miła i przyjemna w dotyku, świadczy to o takim składzie tkaniny, który nasza skóra jest w stanie natychmiast zaakceptować.

Tkanina miękka, mięsista, pozostająca na dłoni, a nie zsuwająca się z niej natychmiast, może świadczyć na korzyść ubrania i dobrej jakości materiału.

 

 

Polecane produkty

SUKIENECZKA DLA DZIEWCZYNKI Z SZYFONOWYMI FALBANKAMI VANESCA

SUKIENECZKA DLA DZIEWCZYNKI Z SZYFONOWYMI FALBANKAMI VANESCA

 Sukienka z falbankami dla dziewczynki, dwa kolory szafirowy i czerwony.
SUKIENKA W GROCHY Z PEŁNEGO KOŁA DLA DZIEWCZYNKI

SUKIENKA W GROCHY Z PEŁNEGO KOŁA DLA DZIEWCZYNKI

Sukienka  w różowe grochy na granatowym tle z pełnego koła i tiulową falbanką.
SUKIENKA MIJA Z BOLERKIEM DLA DZIEWCZYNKI MAŁA MI

SUKIENKA MIJA Z BOLERKIEM DLA DZIEWCZYNKI MAŁA MI

Sukienka z brylancikami w pasie, usztywniona czarnym tiulem.
Czarna bluzka z białym kołnierzykiem dla dziewczynki

Czarna bluzka z białym kołnierzykiem dla dziewczynki

 Czarna bluzka z białym kołnierzykiem dla dziewczynki, ozdobiona perełkami.
BLUZA DLA CHŁOPCA  NO!

BLUZA DLA CHŁOPCA NO!

Niebieska BLUZA NO! z łatami na rękawach, miękka dzianina.
PŁASZCZYK DLA DZIEWCZYNKI MORO PRZEJŚCIOWY

PŁASZCZYK DLA DZIEWCZYNKI MORO PRZEJŚCIOWY

Mega płaszczyk z rękawami moro i wiązaniem z futerkowymi pomponami.

Polecane artykuły

Dzieci też chcą być eko, czyli jak zadbać o ekologię przy wyborze ubrań dla dzieci.

Dzieci też chcą być eko, czyli jak zadbać o ekologię przy wyborze ubrań dla dzieci.

21-05-2022
 W ostatnich latach powstało wiele kampanii społecznych nawiązujących do potrzeby ratowania naszej planety. Nie każdy zdawał sobie dotąd sprawę z tego, jak wiele zależy od naszych codziennych zachowań. Byliśmy świadomi istnienia efektu cieplarnianego czy ogromu zanieczyszczeń w... Więcej
Jakie tkaniny na odzież dziecięcą?

Jakie tkaniny na odzież dziecięcą?

27-07-2022
  Podczas wybierania ubranek dla dzieci należy pamiętać nie tylko o kwestiach natury estetycznej, ale przede wszystkim o materiałach, z których są one wykonane. Dzięki dobrze wybranej tkaninie dziecko będzie czuć się komfortowo i dane ubrano będzie użytkować przez długi... Więcej