Jak prawidłowo odczytywać rozmiary ubrań dla dziecka?

16-05-2023
Dzieci mają z pewnością większy problem przy dobieraniu ubrań niż dorośli. Na wczesnym etapie dojrzewania rozmiary zmieniają się praktycznie co kilka miesięcy.
 
Wieczne mierzenie różnych wersji spodni czy koszulek może być uciążliwe. Zanim jednak dziecko uda się do przymierzalni może sobie trochę ułatwić zadanie. Wystarczy umiejętność odczytywania rozmiarów, którą powinni opanować przede wszystkim rodzice.
 
Jak dobrze dobrać wymiar ubrania do dziecka?

Rozmiary odzieży w wieku niemowlęcym

Dzieci rozwijają się i rosną w naprawdę różnym tempie. W przypadku wieku niemowlęcego jednak wielkości są w miarę jednakowe. Zdarzają się co prawa noworodki, które mają 4 kilogramy, ale to raczej wyjątki od reguły.

 Zawsze trzeba brać poprawkę, jeśli chodzi o rozmiar. Wcześniaki o wzroście do 52 centymetrów najczęściej noszą rozmiary w przedziale od 32 do 52. Noworodki są zazwyczaj dużo wyższe i osiągają często 62 centymetry. Należy się skupić wtedy na rozmiarach 52/62.

Warto zauważyć, że wzrost często pokrywa się tutaj z numerem.

Dziecko 6-miesięczne o wysokości 68 cm będzie miało rozmiar zbliżony do 68. Producenci dla ułatwienia podają przedział. W tym przypadku będzie to 68/74. Lepiej kupować ubranie większe niż mniejsze. Analogicznie przez cały okres niemowlęcy.

Rozmiary odzieży powyżej 2 roku życia

Na pewnym etapie życia wiek zaczyna być coraz to mniejszym wyznacznikiem, jeśli chodzi o dobór rozmiaru.

3-letnie dziecko może równie dobrze założyć ubranie dla dwulatka, jak i czterolatka. Umiejętność czytania metek nabiera coraz to większego znaczenia. Więcej czasu należy też spędzić w przymierzalni.

Trzeba też zaznaczyć, że producenci naprawdę różnie dobierają rozmiary. Standardowo jednak podawane są dwie liczby. Przykładowo 5-letnie dziecko o wzroście pomiędzy 104 i 109 cm będzie nosiło koszulkę o rozmiarze 110/116.

Inny przedział może dotyczyć spodni. Często pierwsza liczba oznacza wtedy szerokość, a druga długość. Często podawana jest w calach, przez co trzeba przeliczyć ją na centymetry.

Standardowym przelicznikiem jest mnożenie przez 2,54. Przykładowo po wyliczeniu rozmiaru 30/32 wyjdzie, że w pasie dziecko będzie miało około 76 cm, a długość nogawki to mniej więcej 81 cm.

Na pewnym etapie życia liczby często zastępują litery. Dla przykładu rozmiar koszulki M to około 102 cm w klatce piersiowej i 72 cm długości, ale to już problemy dziecka nastoletniego.

Dobieranie rozmiaru butów od niemowlęcia

Osobną kwestią jest dobieranie obuwia, ze względu na nieustanne rośnięcie stopy, zwłaszcza w okresie niemowlęcym. Rozmiary w przypadku butów nie są niczym skomplikowanym i składają się z jednej liczby.

Dla przykładu dziecko o długości stopy około 11 centymetrów będzie miało rozmiar 18. Trzeba jednak pamiętać, że niektórzy producenci lubią zawyżyć lub zaniżyć liczbę. Przy długości stopy w przedziale 14,5  i 15,5 cm w grę mogą wchodzić aż trzy różne rozmiary, czyli 23, 24 i 25.

Należy też zaznaczyć, że liczba jest tylko wskazówką. Zawsze lepiej przymierzyć rzeczy na miejscu. Jeżeli rodzic decyduje się na zakup przez Internet – zawsze można sprawdzić specjalne tabelki, które podają długości wkładki w centymetrach.